Tanácsok olyan szülőknek, akik szeretnék, ha a gyerekük kevesebb segítséget igényelne az elalváshoz, kevesebbszer ébredne éjjel vagy csak szimplán többet aludna, de mindezt gyengéden, a gyereküket ismerve és tisztelve szeretnék megvalósítani - Elizabeth Pantley The No-Cry Sleep Solution (Altatás sírás nélkül) c. könyve alapján. A csecsemők alvásáról szóló első rész és az alvásnapló elkészítése után következzen néhány tanács az újszülöttek szülei számára.

"Az újszülötteknek nincsenek alvásproblémáik. A szüleiknek vannak."

Azon túl, hogy az újszülötteknek valóban szükségük van a gyakori evésre (átlag 2-4 óránként, de akár gyakrabban is) és nagyon gyorsan változnak, tudni kell, hogy az esetükben akkor mondható el, hogy "átalusszák az éjszakát", ha öt órát alszanak egyhuzamban. Pantley szerint nagy szerencséje van annak, aki korán találkozik azokkal a javaslatokkal, amelyek megkönnyítik a gyerek számára, hogy stresszmentesen tanuljanak meg a felnőttek alvási szokásaihoz optimálisan alkalmazkodó saját alvási szokásokat kialakítani. Az első tanácsa mindjárt az, hogy válogassuk meg, kinek a tanácsára hallgatunk - mert tanácsban egész biztosan bőven lesz részünk. Szerinte a legjobb védekezés a jószándékú, de összezavaró, sőt néha egyenesen ártalmas javaslatokkal szemben, ha a tényekkel tisztában vagyunk, és ha tudjunk mit miért teszünk. Saját kedvencei között Sears, Leach és más, kötődő neveléssel foglalkozó szerzőket említ (a linkeken magyarul megjelent művek érhetők el).

Hol aludjon?

A babák leginkább anyjuk karjában szeretnek aludni, ott van a legjobb helyük. Ha tudnának beszélni, ezt egészen biztosan meg is erősítenék. Pantley tanácsa az, hogy ennek az örömeit csak alkalomszerűen élvezzük, és gyakran tegyük le a babát. Különösen fontosnak tartja ezt azoknál, akik egyébként együtt alszanak, hogy a baba ne tanulja meg, hogy csak akkor lehet aludni, ha az anyja mellette van. Amikor pedig a karunkon alszik, élvezzük ki a közelség minden pillanatát, mert később ezek nagyon hiányozni fognak (itt bevallja, hogy ha születne még egy gyereke, ugyanúgy a karjában altatná, mint a másik négyet).

Hogyan aludjon el?

Még erősebb a késztetés, hogy a baba szopás közben aludjon el. Pantley - saját értékelése szerint legfontosabb - tanácsa ismét az, hogy ne forszírozzuk még tovább ennek a természetes kapocsnak az erősödését, hanem amikor csak lehet, tegyük le az álmos, de még nem alvó babát. Ha a baba tiltakozik, keresi a mellet, adjuk vissza neki és próbáljuk meg kicsit később újra letenni, míg meg nem tanul elaludni úgy, hogy közben nem végez szopómozdulatokat. Előfordul, hogy az újszülöttek könnyen elfogadják, ha álmosan leteszik őket, és előfordul, hogy nem. Utóbbi esetben nyugodtan fel lehet venni, ringatni, szoptatni és pár perccel később vagy a következő alvás alkalmával újra próbálkozni.

Éjjeli ébredések

A babák éjszaka, álmukban különböző hangokat adhatnak ki, akár fel is sírhatnak - anélkül, hogy valóban felébrednének. Ha ilyenkor felvesszük őket, épp mi tanítjuk nekik, hogy gyakrabban keljenek fel. Ha viszont egy éhes sírásra nem reagálunk azonnal, nehezebben fog visszaaludni. Pantley tanácsa az, hogy az ösztöneinkre és az intuíciónkra támaszkodva tanuljuk meg megkülönböztetni az alvás közbeni hangokat (és mozgást) az ébredés jeleitől - és előbbi esetben hagyjuk aludni, az utóbbiban pedig reagáljunk azonnal. Különösen fontos az együttalvóknál, hogy ne szoptassanak minden ébredés közeli állapotban automatikusan, hanem várjanak egy kicsit, hátha a baba magától is visszaalszik.


Nappal vs. éjjel

Legyen különböző a nappali és az éjjeli alvás: nappal lehet világosabb, nem olyan csendes, akár a nappali közepén is alhat a baba. Este viszont legyen a szoba sötét és csendes (ha nem tudunk csendet varázsolni, legalább valami monoton zajt kapcsoljunk be). Az esti fürdetés és a lefektetési rutin (ami legalább fél órával az alvás előtt kezdődik) is segít megkülönböztetni a két napszakot. Az éjjeli etetéseknél nem kell beszélgetni, énekelni. Ha tápszert kap, legyen minden előkészítve, hogy gyorsan tudjuk etetni, amikor kéri.


A következő részben a nappali alvás hosszával, a fáradtság jeleivel, a kényelemmel és más témákkal kapcsolatos tanácsokat kapunk az újszülöttek altatásához.

kép innen