- Jó baba? - kérdezik gyakran az újdonsült szülőket, és nem arra kíváncsiak, hogy a gyerek babamódon működik-e, hanem hogy sokat alszik és keveset sír-e. Több kultúrában hagyomány és nyugaton is újraéledő szokás az újszülötteket és a csecsemőket szorosan bepólyálni, mert így nyugodtabbak és többet alszanak. A kutatási eredmények fényében azonban legalább is kétségessé válik, hogy a bepólyázott babáknak is jó-e, hogy "jobbak".

 

Bőrkontaktus vagy pólya

Az egyik kutatásban a csecsemőket születésük után azonnal édesanyjukra fektették és egy rövid vizsgálatot követően újra bőrkontaktusban lehettek vele, összesen két órán át. A másik csoport tagjait születésük után megmutatták az anyáknak, majd egy vizsgálat után bepólyálva adták vissza nekik (a babák keze szabadon volt). Az élete első két óráját pólyában töltő csoport tagjai később és kevésbé hatékonyan kezdtek szopni, és jól szopni is később tanultak meg.


Pólyálás, elkülönítés, tápszer

Egy másik vizsgálatban a pólyálás és más újszülöttgondozási módszerek együttes hatását figyelték meg. A babák egy részre együtt maradt az anyjával, vagy bőrkontaktusban, vagy ruhában, másokat két órára elválasztottak anyjuktól, megint mások csak a szoptatás idején lehettek együtt az anyjukkal. A kutatók beszámolója szerint

• a bőrkontaktusban részesülő babák viselték legkönnyebben a születéssel járó traumát és ők hűltek le legkevesbé.

• Az első két órára elkülönített csecsemők közül a bepólyált babák vesztettek többet a súlyukból.

• Azok közül, akiket csak szoptatásra vittek be az anyjukhoz, a pólyások jobban kihűltek és kevesebbet szoptak. A külön tartott csecsemők a negyedik napon 37%-kal kevesebbet szoptak, mint az anyjukkal együtt levők, de a közülük is a pólyások szoptak kevesebbet.

• Az elkülönített és tápszerezett csecsemők többet veszítettek a súlyukból bepólyázva, mint akár a nem tápszerezettek, akár a nem bepólyáltak - ami vagy arra utalhat, hogy a bepólyálás maga stresszt okoz a babáknak, vagy arra, hogy így a babák nem részesülnek eleget a növekedésüket segítő érintésben.


Mi legyen a pólya helyett?

Jóllehet a bepólyálást a baba melegen tartására is használják, erre valójában legjobb módszer az anyával (apával) fenntartott bőrkontaktus (a baba és a szülő bőre közvetlenül érintkezik): A takarót, ha szükség van rá, kettőjük köré kell tenni. A közvetlen testkontaktus ugyanakkor a szoptatást is segíti és ez annál inkább is kívánatos, mivel azoknál az újszülötteknél, akik korábban szopnak és az első 24 órában többször kerülnek mellre, kisebb a súlyos sárgaság esélye, kevésbé csökken a súlyuk és később nagyobb mennyiséget szopnak.


Pólyázás újszülöttkor után

Úgy tűnik, hogy az újszülöttek pólyázása sok esetben hátrányokkal is járhat. De mi a helyzet a nagyobb babákkal? Nincs sokkal jobb dolguk nekik sem: Az első hónapokban rendszeresen pólyázott babák körében nagyobb az esélye
• a tüdőgyulladásnak és más légúti betegségeknek,
• a csípőficamnak (csípőízületi diszpláziának),
• hasra fektetve a bölcsőhalálnak (3x akkora az esélye, mint pólya nélkül és 12x akkora, mint háton)
• valamint a túlmelegedésnek.


A babák megnyugtatására csecsemőkorban is jobb választás lehet a bőrkontaktus és a testen hordozás.

 

 

 

Forrás és hivatkozások: Nancy Mohrbacher: Rethinking Swaddling

kép innen és innen